20.1 C
Šalčininkai
2024 / 06 / 29

Penkios tendencijos, kurios užkariaus maisto pasaulį 2022-aisiais: ką valgysime šiemet?

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Geras maistas niekada neišeina iš mados, tačiau stebint naujausias tendencijas galima drąsiai sakyti, kad 2022-ieji maisto pasaulyje atneš pokyčių. Pandemija paskatino žmones ne tik daugiau gaminti namuose, bet ir maitintis sveikiau ir tvariau – rūpintis gamtos išsaugojimu net ir virtuvėje. Šios tendencijos dar tvirčiau įsitvirtins mūsų kasdienybėje, o greta jų šiemet laukia ir kulinarinių naujovių.

- Reklama -

Maisto vartojimo pokyčius gana greitai išduoda pirkėjų elgsena bei jų pirkinių krepšeliai. Pandemijos pradžioje stebėjome maisto gaminimo namuose bumą, todėl pirkinių krepšeliuose padaugėjo šviežių daržovių ir mėsos produktų, taip pat namų kepiniams skirtų priedų. Elektroninės maisto ir kasdienių prekių parduotuvės „Barbora“ duomenimis, daugiau laiko namuose leidžiantys gyventojai drąsiau išbandydavo ir įvairesnius gurmaniškus produktus, dažniau save palepindavo skanėstais.

„Pastaraisiais metais matome, kad klientai dažniau ieško tvaresnių ir gamtai draugiškesnių maisto produktų. Beje, ši tendencija aktuali ne tik kalbant apie maistą, bet ir kitas gyvenimo sritis. Dažniau atkreipiamas dėmesys į maisto švaistymo problemą – vis daugiau susidomėjimo sulaukia receptai, skirti maisto likučiams suvartoti. Nutarėme žvilgtelėti giliau ir pasidomėti, kokias maisto vartojimo tendencijos prognozuoja kulinarijos ekspertai visame pasaulyje. Panašu, kad laukia įdomūs metai virtuvėje”, – sako „Barboros“ komunikacijos vadovė Jurgita Gižaitė-Tulabienė.

Taigi ką ir kaip valgysime šiemet?

1. Maisto švaistymui – ne!

Maisto švaistymas – opi pasaulio problema, kuri aštrina socialinę nelygybę ir skatina klimato kaitą. Kasmet maždaug trečdalis pasaulyje pagaminamo maisto (1,3 milijardo tonų) – prarandama arba iššvaistoma. Todėl žmonės vis atsakingiau žiūri į šią problemą ir ieško naujų, novatoriškų būdų, kaip spręsti maisto švaistymo problemą bent jau savo namuose. Prognozuojama, kad šiemet ši tendencija stiprės dar labiau.

„Mūsų tyrimas parodė, kad net 38 proc. žmonių išmeta jau pagaminto maisto likučius. Skaičiai tikrai nemaži. Dar ne taip seniai „zero waste“ banga ritosi per mados pasaulį, dabar ji apima ir virtuvę. Maisto tinklaraštininkai, žinomi kulinarai vis dažniau dalinasi idėjomis, kaip tausoti maistą ir kuo mažiau jo išmesti. Atsakomybę prisidėti prie didesnio sąmoningumo ugdymo jaučiame ir mes, todėl taip pat skatiname mažinti maisto švaistymą ir dalinamės tvaresnio maisto vartojimo receptais“, – sako J. Gižaitė-Tulabienė.

2. Grybai – virtuvės karaliai

2022-ieji žada, kad maisto pasaulyje karaliaus vienas visiems gerai žinomas ingredientas – grybas. Manoma, kad ši tendencija stiprėja ir dėl to, kad vis daugiau žmonių gręžiasi į augalinę mitybą, o baltymų kupini grybai patiekaluose puikiai gali pakeisti mėsą. Namų ir restoranų virtuvėse atsiras visiems gerai pažįstami grybai ir dar nematytos naujienos.

- Reklama -

Viena iš jų – austrių grybai. Prognozuojama, kad jie gastronomijoje kaip alternatyva pakeis jūrų gėrybių delikatesą šukutes. Jie turtingi amino rūgštimis, turi daug baltymų ir mažai riebalų. Taip pat naudingi virškinimui, nes turi daug maistinių skaidulų bei yra vitamino B ir A šaltinis.

3. Tvarumas – nauja mėsa

Suaktyvėjęs dėmesys aplinkosaugos problemoms prognozuoja, kad parduotuvėse atsiras dar daugiau pasirinkimų, susijusių su etiškais ir tvariais sprendimais, kurie saugo gamtą ir gyvūnus. Aukščiausios kokybės mėsa, pienas ir kiaušiniai bus itin paklausūs todėl, kad vartotojai vis daugiau dėmesio skiria gyvūnų gerovei ir maisto kokybei, o ne kiekybei. Vartotojai pasiryžę mieliau rinktis tuos gamintojus, kurie paiso tvarumo ir laikosi aukštų etikos standartų.

Pasak J. Gižaitė-Tulabienės, stebima dar viena tendencija – didėja augalinės kilmės mėsos ir pieno produktų pakaitalų paklausa. Pirkėjai ieško augalinių alternatyvų mėsai, pvz., sojos gaminių, taip pat alternatyvų pieno produktams – augalinių gėrimų, sūrio, sviesto ar jogurto pakaitalų. Tai rodo 2021 metais beveik dvigubai šoktelėję augalinių produktų pardavimai, daugiausiai populiarumo sulaukė humusas ir įvairių skonių tofu desertai.

4. Naujovė žarnynui – postbiotikai

Mylėti save ir rūpintis sveikata – niekada neblėstanti tendencija. O mityba atlieka bene svarbiausią vaidmenį mūsų sveikatai ir savijautai. Bet pakalbėkime apie žarnyną, kurio veiklą įprasta stiprinti gerosiomis bakterijomis – probiotikais.

Pastaraisiais metais renesansą išgyvena kombuča, jogurtas ir kiti fermentuoti maisto produktai, kuriuose itin gausu žarnyno sveikatai būtinų gerųjų bakterijų. Taip pat išpopuliarėjo ir prebiotikai – gerosios bakterijoms daugintis reikalinga terpė. Jų gausu daug skaidulų turinčiuose produktuose, pavyzdžiui, neskaldytuose grūduose, vaisiuose, daržovėse.

2022-ieji žarnynui atneš naujovių. Maisto racioną žada užkariauti postbiotikai. Tai šalutinis probiotikų produktas, kuris padeda palaikyti mikrobiomą. Postbiotikų tekstūra yra kur kas stabilesnė, taigi parduotuvėse jie gali būti prieinami įvairiomis vartoti patogiomis formomis – nuo gėrimų iki batonėlių.

5. Tegyvuoja paprastumas!

Dėl nestabilios maisto produktų tiekimo grandinės ir karantino restoranai ėmė mažinti ir paprastinti savo meniu – ilgus puslapius pakeitė keli išdirbti patiekalai. Panašu, kad tai restoranų lankytojams patiko – išsirinkti paprasčiau ir gaminamas maistas kokybiškesnis.

Manoma, kad ši tendencija pereis ir į namų virtuves – pandemijos metu žmonės pavargo gaminti, planuoti maistą ir kasdien namuose šveisti kalnus puodų. Pernai vasarą atliktas „Barboros“ tyrimas parodė, kad maždaug kas dešimtam gyventojui pandemijos metu maisto gaminimas namuose tapo nebemielas.

Todėl prognozuojama, kad šiemet namų virtuvėse karaliaus paprastas ir lengvai pagaminamas maistas. Populiarumo susilauks tokie receptai, kurie pagaminami tiesiog viename puode.

„Kad einame paprastesnio maisto gaminimo link pamatėme ir paanalizavę, kokie receptai mūsų puslapyje praėjusį rudenį buvo populiariausi. Daugiausiai dėmesio sulaukė lengvai, greitai ir viename puode pagaminamas patiekalas – tiesiog makaronai su vištiena. Neabejoju, kad noras gaminti paprasčiau ir taupyti laiką šiais metais dar daugiau žmonių paskatins pirkti maistą internetinėse parduotuvėse“, – dalinasi „Barboros“ komunikacijos vadovė.

Paprastesnis maistas sutaupys ne tik laiko ir pinigų, bet ir mažins taip aktualią maisto švaistymo problemą.

- Reklama -
spot_img
spot_img

Birželio 29-oji: vardadieniail, dienos INFO, Šv. Petras ir Povilas

Birželio 29-oji – Šv. Petras ir Povilas; Lietuvos pasieniečių diena; Tarptautinė tropikų diena. Birželio dvidešimt devintoji – 181-oji metų diena (šeštoji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 185 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Benita,...

Astrologinė prognozė birželio 29-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Mintys suksis apie naujus pirkinius bei planus, taip pat atostogas. Artimam žmogui galite įteikti originalią dovanėlę ar pateikti kitokį siurprizą. Jeigu atsižvelgėte į to asmens poreikius bei skonį, viskas bus gerai. JAUTIS. Šiandien turėsite...

„Iki“ pataria: gražuolis papartis – nebrangus būdas papuošti mažiau saulėtas sodo vietas

Papartis – žymiai daugiau nei tik Joninių simbolis. Šis vos porą eurų kainuojantis, tačiau žavingai atrodantis augalas yra tikras išsigelbėjimas sukant galvą, kaip pagražinti tas sodo ar gėlyno vietas, kurios vargiai gauna saulės. Pasak...

Plėšytą kiaulieną pasiruošti patiems – pigiau ir lengviau nei atrodo: 5 svarbiausios taisyklės, kad...

Plėšyta kiauliena yra ryškiausia barbekiu visatos žvaigždė. Dar vos jos kvapui pakutenus nosį ims kauptis seilės, nes bent kartą jos ragavusieji žino – minkštutėlė, sultinga ir tirpstanti burnoje plėšyta kiauliena nepaprastai skani įvairiuose patiekaluose....

Jau ruoškite stiklainius ir šaldymo indelius: 3 šviežios gėrybės, kurių atsargomis reikėtų pasirūpinti dar...

Vasara dar tik prasideda, tačiau besimėgaujant šiltais orais ir vis gausesniu šviežiu derliumi verta nepamiršti – rudenį įvairių lietuviškų gėrybių norėsis ne ką mažiau. Todėl bent dalis kvapnių ir naudingų uogų ar mėgstamų daržovių...

„Rimi“ rasite visus iškylos reikmenis: štai, ką svarbu žinoti nešantis maistą prie jūros

Atšilus orams į paplūdimius plūsta poilsio išsiilgusios šeimos. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė sako, kad prieš bet kokią iškylą svarbu pasirūpinti sveikatai palankiais, patogiai transportuojamais valgiais bei užkandžiais. Be to, prekybos tinklo „Rimi“ ryšių...

„Iki“ savo tortuose ir pyraguose jau atsisakė narvuose laikomų vištų kiaušinių, jie išnyks ir...

Prekybos tinklas „Iki“ savo konditerijos gaminiuose – „Su meile IKI“ tortuose, pyraguose ir pyragaičiuose – nuo birželio 1-osios atsisakė narvuose laikomų vištų kiaušinių. Be to, nuosekliai siekdamas išsikeltų tvarumo tikslų, „Iki“ savo parduotuvėse nuo...

Tirpstat nuo karščių? Tirpsta ir „Iki“ kainos: parduotuvėse ūžia „Vasarotojų fiesta“ su gaivinančiomis nuolaidomis...

Iki pilnos laimės šį karštąjį savaitgalį reikia visai nedaug – grilyje pavartyti kvapnias dešreles, ant iešmo sumauti sultingus šašlykus, žarijose pasikepti šviežių bulvyčių ir atsigaivinti šaltais gėrimais bei skaniais ledais. Šiais malonumais pasirūpinti galima...

Saugumo ir stabilumo jausmas darbe: kas padeda tai užtikrinti?

Tyrimai rodo, kad saugumo jausmas darbe, kurį užtikrina sąžiningai mokamas atlyginimas, plačios karjeros galimybės ir pozityvi aplinka, tiesiogiai prisideda prie didesnės darbuotojų motyvacijos ir pasitenkinimo darbu. Stabiliai ir užtikrintai besijaučiantys kolektyvo nariai yra lojalesni...

ORAI: Šiandien bus karšta, vietomis smarkus lietus ir kruša

Šiandien vakariniuose rajonuose vietomis trumpas lietus, perkūnija, kai kur lis smarkiai, galima kruša. Vėjas pietinių krypčių, 6–11 m/s, per perkūniją kai kur gūsiai 15–20 m/s. Aukščiausia temperatūra 29–34 laipsniai karščio. Šeštadienio naktį daugelyje rajonų trumpas...

Birželio 28-oji: vardadieniai, dienos INFO

Birželio dvidešimt aštuntoji – 180-oji metų diena (penktoji 26-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 186 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Gaudrė, Irenėjas, Irenijus, Leonas, Serena, Serenas, Šarūnas, Tulgeda, Tulgedas, Tulgirda, Tulgirdas, Tulgirdė, Tulys; rytoj:...

Astrologinė prognozė birželio 28-ajai, penktadieniui

AVINAS. Jus gali suintriguoti paslaptys, kurios šiuo metu atsiskleidžia arba kurių jūs asmeniškai dabar prisikuriate savo poelgiais. Tai suteiks pikantiškų prieskonių šiai dienai. JAUTIS. Iš ryto nusimato daug bendravimo, užduočių. Kažkuo stebinsite aplinkinius. Domins kitų...

„Rimi“ dairykitės šių produktų: pasigaminsite gaivinančio gėrimo pagal šį ypatingą receptą

Gali pasirodyti neįprasta, tačiau šalta kava nėra naujai atsiradęs gėrimas – jo gamybos šaknys siekia net 19 amžių. Šį gėrimą Mazagrano mūšio metu išrado prancūzai, kai buvo kovojama saulės kaitinamame Alžyre. Tokia šalta kava, kokią geriame dabar,...

Vasaros švenčių maratonas – kaip nelikti tuščiomis kišenėmis?

Įsibėgėjus vasarai prasideda intensyviausias švenčių laikotarpis – mokyklų, universitetų išleistuvės, kvietimai į vestuves, krikštynas ar kitas šventes pasiekia daugelį iš mūsų. Natūraliai kyla klausimas – kaip tinkamai pasiruošti šventėms ir sudalyvauti visur, kur norisi,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img