Vieni rūgščiausių lietuviškų vaisių jau geltonuoja soduose, todėl verta pradėti juos išradingai ruošti žiemai. Pasak prekybos tinklo „Rimi“ kulinarijos technologės Linos Barčaitės, svarainių panaudojimo būdų netrūksta: nuo įdarų kepiniams iki padažų prie mėsos. Kvapni svarainių arbata taip pat sušildys šaltais žiemos vakarais, o šių vaisių užkandis bus greitai pamėgtas vaikų ir užsukusių svečių. Sveikatai palankios mitybos konsultantė, gydytoja dietologė dr. E. Gavelienė pastebi, kad nors patys yra kupini vitaminų, svarainiai dažniausiai ruošiami su didoku cukraus kiekiu, tad vertėtų paieškoti vartojimo būdų, kur šis vaisius naudojamas grynas. Kaip artėjant žiemai nebrangiai sustiprinti organizmą svarainių pagalba – pataria dietologė.
Populiarieji sirupai ir tyrės – arbatai
Viduržemio jūros regione svarainiai vartojami jau ne vieną tūkstantį metų. Aukso spalvos vaisių gerbėjai netgi tiki teorija, kad graikų mituose minimas nesantaikos obuolys su užrašu „gražiausiajai“, dėl kurio ginčijosi deivės Hera, Atėnė ir Afroditė, buvo visai ne obuolys, o svarainis. Juos mėgo ne tik senovės graikai – jie dešimtis metų auginami ir Lietuvoje.
Nors vėsioje patalpoje svarainiai išsilaiko ilgai, dažniausiai jie iškart ruošiami sirupams ir tyrėms. Kulinarijos technologė Lina Barčaitė primena, kad natūralaus svarainių sirupo galima nusipirkti ir „Rimi“ parduotuvėse, prieš pat lapkričio mėnesį jo turėtų atsirasti ir „Vikio“ skyreliuose. Norint jo pasiruošti namuose, pirmiausia svarainius reikia nuplauti, perpjauti per pusę, pašalinti sėklas bei supjaustyti plonomis skiltelėmis.
„Supjaustytas skilteles užpilkite cukrumi, išmaišykite ir palikite per naktį. Susidariusį sirupą nupilkite ir pakartokite viską dar kartą. Geriausia sirupą laikyti šaldytuve ir juo skaninti mėgstamą arbatą ar tiesiog truputį užpilti karštu vandeniu – rudens ir žiemos vakarais puodelis tokio aromatingo gėrimo ne tik sušildys, praturtins organizmą vitaminu C, bet ir sukurs švenčių laukimo nuotaiką. Beje, sirupo galima pilti ir į ruošiamą kepinių tešlą“, – siūlo kulinarijos technologė.
Ieškantiems sveikatai palankesnio varianto L. Barčaitė siūlo pasigaminti svarainių tyrę su medumi. „Supjaustytas svarainių skilteles tiesiog sudėkite į virtuvės kombainą ir sutrinkite iki košelės, o tuomet pagal skonį įdėkite medaus. Galima įtrinti ir truputį imbiero. Tada masę supilkite į indelius ir dėkite į šaldiklį. Tyrę galima užšaldyti ledukų formelėse, o paskui perdėti į šaldymo maišelius“, – dalinasi patirtimi L. Barčaitė.
Sudžiovinti vaisiai bus puikus užkandis
Likusias svarainių skilteles galima sudžiovinti – tai sveikatai palankesnė saldainių alternatyva smaližiams. Jei neturite specialios džiovyklės, vaisius galite džiovinti tiesiog orkaitėje, 90-100 laipsnių temperatūroje, šiek tiek pravėrę jos dureles. Svarainių skilteles plonu sluoksniu paskirstykite ant kepimo popieriumi iškloto indo ir po keletos valandų (priklausomai nuo to, kokio drėgnumo skiltelės buvo) jau turėsite gardžius skanumynus – tik svarbu jų neperkepti ir nesudeginti.
„Iš svarainių taip pat galima virti uogienes ar džemus, maišant juos su cukinijomis ar moliūgais, kompotus. Be to, svarainius galite naudoti kaip pyragų įdarą ar pagardą prie mėsos“, – pataria kulinarijos technologė.
Svarainių nauda ir sveikatai palankesnės alternatyvos
Pasak gydytojos dietologės dr. Editos Gavelienės, svarainiuose randama organinių rūgščių, įvairių mikroelementų, vitamino C, taip pat šiek tiek B grupės vitaminų. „Svarainiai rūgštūs, kaip ir citrinos, tad grynų jų retas ryžtasi paragauti. Jie yra sveikatai palankūs vaisiai, bet dažniausiai ruošiami naudojant didesnį cukraus kiekį, o tai sumenkina svarainių vertę. Tačiau ieškant sveikatai palankesnio varianto, kartais jie gali atstoti citrusinius vaisius – tarkime, išspaudus jų sultis ir užsišaldžius formelėse, o atšildžius naudojant vietoje citrinos sulčių, pavyzdžiui, gardinant salotas“, – siūlo E. Gavelienė.
Gydytoja dietologė pastebi, kad tiek svarainių sirupai, tiek tyrės įprastai ruošiami pilant į jas daug cukraus, bet galima pabandyti pasidžiovinti smulkiai supjaustytų svarainių riekelių, neužpilant jų cukrumi ar jo pakaitalais. „Džiovinti produktai mažiau rūgštūs, tad verta pasigaminti tokius įdomesnio skonio trapučius. Jais galima gardinti ir vandenį, į kurį tradiciškai dedame citrusinių vaisių griežinėlių ar mėtos lapelius – gausime naują skonį ir praturtinsime vandenį naudingomis medžiagomis“, – pastebi gydytoja dietologė, rekomenduojanti nuo jų susilaikyti alergiškiems žmonėms ir tiems, kurių labai jautri virškinimo sistema.
„Rimi“ siūlo svarainius panaudoti kaip mėsos pagardą ir pasiruošti patiekalą savaitgalio pietums.
Troškinta mėsa su svarainiais
Patiekalui reikės:
- 1 kg kiaulienos, avienos, vištienos arba kalakutienos (galima imti ir mėsą su kaulu);
- 3-4 svarainių;
- 2 svogūnų;
- 200 ml obuolių sulčių;
- Alyvuogių aliejaus;
- Mėgstamų prieskonių;
- Druskos, pipirų.
Gaminimo eiga:
Svarainius supjaustykite skiltelėmis, keptuvėje įkaitinkite alyvuogių aliejų ir pakaitinkite svarainius iki rusvumo. Atidėkite.
Svogūnus supjaustykite pusžiedžiais, apkepinkite juos aliejuje iki auksinės spalvos.
Supjaustykite mėsą gabalėliais, apkepkite.
Mėsą, pagardintą prieskoniais, druska ir pipirais, svogūnus bei svarainius sudėkite į troškinimo indą, užpilkite obuolių sultimis ir troškinkite.
Patiekite su norimu garnyru.
Skanaus!
Gabrielė Šerėnienė
Viešųjų ryšių ir komunikacijos vadovė
Rimi Lietuva