15.1 C
Šalčininkai
2024 / 05 / 19

Moksleivių mokymosi procesas gali būti daug efektyvesnis – pataria gydytojas

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Jauniems žmonėms ruduo dažniausiai asocijuojasi su mokslų ar studijų pradžia. Ne paslaptis, kad šiuo laikotarpiu protinė veikla suintensyvėja, todėl norint užtikrinti efektyvų ir sunkumų nekeliantį mokymosi procesą, reikia nepamiršti skirti dėmesio sveikatai. Pasak Vilniaus „InMedica“ klinikos echoskopuotojo, šeimos gydytojo Rimgaudo Vincevičiaus, nors jaunas organizmas atsistato, regeneruojasi ir pasveiksta greičiau nei vyresnio amžiaus žmonių, tačiau šaltuoju metų laiku visi, nepriklausomai nuo amžiaus, susiduria su tam tikrais sezoniniais sunkumais, galinčiais tapti tikru išbandymu gerai savijautai.

- Reklama -

„Atvėsus orams trumpėja dienos, todėl susiduriame su natūralios saulės šviesos mažėjimu, dėl vėstančių, debesuotų, lietingų orų mažiau laiko praleidžiame lauke, be to, didėja virusinių ir bakterinių infekcijų pavojus. Šie veiksniai turi įtakos mūsų savijautai, todėl svarbu skirti dėmesio sveikos gyvensenos principams, kad tinkamai pasirūpintume savo sveikata“, – pasakoja R. Vincevičius.

Dažniausiai sveikatai koją pakiša rėžimo nesilaikymas

Svarbu nepamiršti ir sporto, nes tai padeda ne tik pasirūpinti kūnu, bet ir mažina stresą.

Pasak šeimos gydytojo, jeigu reikėtų išskirti, kokios dažniausios klaidos silpnina studentų organizmus, pirmiausia tai būtų poilsio, mitybos bei fizinio aktyvumo režimo nesilaikymas, o kitas veiksnys – žalingi įpročiai, pavyzdžiui, alkoholio ar nikotino vartojimas.

„Prasidėjus studijoms ar mokslams, jaunimas daugiau laiko praleidžia prie knygų, kompiuterių bei sėdėdami paskaitose. Dėl šių priežasčių sumažėja jų fizinis aktyvumas – mažiau vaikštoma, sportuojama, važinėjama dviračiu.“, – teigia R. Vincevičius.



Taip pat išvykus iš namų ir pradedant savarankišką gyvenimą, ypač pirmakursiams, dažnai nukenčia vartojamo maisto kokybė, maitinimosi režimas, o sumažėjus tėvų priežiūrai atsiranda daugiau galimybių ir pagundų įgyti žalingus įpročius.

„Dėl netaisyklingos, nereguliarios mitybos, alkoholio vartojimo, rūkymo, dažnai skrandyje kyla rūgštingumas, atsiranda refliuksas, diskomfortas skrandžio srityje ir už krūtinkaulio. Tai gali lemti rytinius gerklės perštėjimus, virškinimo sutrikimus, atsiradusį nuovargį, pablogėjusią dėmesio koncentraciją ar atmintį“, – akcentuoja „InMedica“ klinikos šeimos gydytojas.

- Reklama -

Svarbu skirti dėmesio tam, ką valgome

Vilniaus „InMedica“ klinikos echoskopuotojas, šeimos gydytojas Rimgaudas Vincevičius.

Norint tinkamai pasirūpinti savo organizmu, pirmiausia svarbu užtikrinti pilnavertę mitybą. Joje turėtų būti pakankamas kiekis baltymų tiek augalinės kilmės, gaunamų iš pupų, žirnių, lęšių, avižų, riešutų, tiek gyvulinės kilmės – iš kiaušinių, jautienos, vištienos, varškės, įvairios žuvies, pavyzdžiui, tuno, skumbrės ar menkės. Taip pat mitybos racionas turėtų būti papildytas kuo įvairesnėmis daržovėmis ir vaisiais.

„Pirmoje dienos pusėje reikėtų valgyti daugiau angliavandenių turinčio maisto, o antroje – daugiau baltymų turinčio maisto, nes tai padeda išlikti energingiems ir žvaliems“, – pabrėžia šeimos gydytojas.

Jis taip pat pastebi, kad įprastai studentų racione būna per mažai žuvies, todėl papildomai reikėtų pasirūpinti Omega-3 riebalų rūgšties maisto papildais. Be to, vitaminai ir mikroelementai, pavyzdžiui, vitaminai D, C, cinkas, selenas ar magnis, leidžia dar geriau sustiprinti organizmą reikalingomis medžiagomis.

„Jeigu vartojate vitaminus, mikroelementus ir kitus maisto papildus – pasirūpinkite, kad jų gautumėte pakankamai. Svarbu ne tik tai, kokie maisto papildai naudojami, bet ir kaip tai daroma, nes geležis geriau pasisavinama ją geriant su vitaminu C ir folio rūgštimi, o vitamino D pasisavinimas gerėja kartu vartojant magnį“, – pastebi R. Vincevičius.

Tinkamas poilsis – raktas į sėkmingus mokslus ir gerą savijautą

Žinoma, studentams, siekiantiems gerų mokslo rezultatų, ne ką mažiau dėmesio reikia skirti ir poilsiui. Miegas turi didelę įtaką atminčiai, nes jo metu trumpoji atmintis ir prisiminimai yra sustiprinami ir verčiami ilgalaike atmintimi bei prisiminimais.

Dėl miego trūkumo nepailsima, jaučiamas nuovargis, prastėja dėmesio koncentracija, blogėja atmintis, todėl gali suprastėti mokymosi rezultatai ir pažymiai. Svarbu atkreipti dėmesį, kad miego metu gaminasi melatoninas, o netinkamas miego režimas mažina jo kiekį, todėl tampa sunkiau užmigti, didėja nerimas, žemėja emocinis fonas bei suprastėja nuotaika

„Miegas yra labai svarbus poilsio elementas, jo trukmė turėtų būti 7–8 valandos per parą. Taip pat poilsiui priskirčiau pasivaikščiojimą gamtoje, atsitraukimą nuo kasdienės rutinos ir minčių“, – atkreipia dėmesį R. Vincevičius.

Pasak gydytojo, galima išbandyti sąmoningo buvimo praktiką ar kitos meditacijos rūšį, rasti bendraminčių, draugų, su kuriais būtų galima pasikalbėti, užsiimti labdaringa, socialine veikla, nes pozityvios, švarios mintys padeda palaikyti sveiką kūną. Svarbu nepamiršti ir sporto, nes tai padeda ne tik pasirūpinti kūnu, bet ir mažina stresą, be to, galima rinktis iš įdomių sporto būrelių, pavyzdžiui, lankyti pramoginius ar lotynų Amerikos šokius.

Profilaktinis sveikatos patikrinimas irgi svarbus

Nors dažniausiai studentai nesiskundžia gretutinėmis ligomis, nereikėtų pamiršti reguliarių profilaktinių apsilankymų pas savo šeimos gydytoją.

„Tai daryti reikėtų du kartus per metus – prieš mokslo metų pradžią pasitikrinti, kaip pasiruošėme studijoms, kaip per vasarą pailsėjome, kiek prikaupėme vitaminų, su kokiomis jėgomis pradėsime mokslus, o kitą kartą – po žiemos sesijos – pasitikrinti, ko trūksta, ko reikėtų papildyti, kaip pakoreguoti mitybą, vitaminų bei mikroelementų vartojimą“, – akcentuoja šeimos gydytojas.

Pasak jo, norint patikrinti bendrą organizmo būklę, laiku rasti sveikatos sutrikimus ir užkirsti jiems kelią naudinga atlikti profilaktinius tyrimus.

„Pradėčiau nuo bendro kraujo ir šlapimo tyrimo, gliukozės, feritino, vitamino D ir B12, folio rūgšties, vario, bendro baltymo, albumino kiekio nustatymo kraujyje. Be to, yra įvairių tyrimų paketų – nuovargio, sportuojantiems ar skirtų sirgusiems virusinėmis ligomis. Jeigu studentai skundžiasi papildomais negalavimais, juos reikėtų aptarti su šeimos gydytoju ar kitu sveikatos specialistu“, – atkreipia dėmesį R. Vincevičius.

- Reklama -
spot_img
spot_img

Mieste vyks tradicinė Gatvės muzikos diena

Šeštadienį visoje šalyje rengiama Gatvės muzikos diena, kviesianti gyventojus į iki vėlaus vakaro vyksiančius nemokamus muzikinius pasirodymus. Pasak renginio organizatorių, profesionalių muzikantų ir mėgėjų pasirodymai šiemet vyks 35-iuose Lietuvos miestuose ir miesteliuose, taip pat ir...

Hipertenzija sergančių jaunų žmonių skaičius išaugo beveik 6 kartus

Gegužės 17-oji – Pasaulinė hipertenzijos diena. Šią dieną profesorius, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikų Nefrologijos centro vadovas, Lietuvos hipertenzijos draugijos pirmininkas ir Lietuvos inkstų fondo prezidentas Marius Miglinas atkreipia dėmesį į opią problemą –...

ORAI: Artimiausiomis dienomis trumpi lietūs su perkūnijomis ir besikeičiančiu vėju, temperatūra iki 26°C

Šiandien vietomis trumpas lietus, galima perkūnija. Vėjas besikeičiančios krypties, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 21–26 laipsniai šilumos. Sekmadienio naktį be žymesnio lietaus, dieną daug kur trumpas lietus, vietomis su perkūnija. Vėjas naktį pietryčių, 2–7 m/s, dieną...

Gegužės 18-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO, Gatvės muzikos diena

Gegužės 18-oji – Tarptautinė muziejų diena; Tarptautinė žavėjimosi augalais diena; Gatvės Muzikos Diena. Gegužės aštuonioliktoji, šeštadienis – 138-oji metų diena (šeštoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 226 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Erdmantas,...

Astrologinė prognozė gegužės 18-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Šiandien būsite nusiteikę aktyviai veikti. Kad ir ko imsitės – ūkinių darbų, meistravimo, sportinių užsiėmimų ar kt. – rezultatai nenuvils. Tik turėtumėte itin tausoti sveikatą, vengti netinkamo maisto, svaigalų. JAUTIS. Diena pažers pagundų. Tai...

„Rimi“ laukiami visi – prekybos tinklas įgyvendino regos negalią turinčio Ainoro svajonę

Regos negalia Ainorui Dambrauskui netapo kliūtimi siekti savo svajonės: baigęs mokslus jaunuolis sėkmingai įsidarbino Įvairovės mėnesį švenčiančio prekybos tinklo „Rimi“ klientų aptarnavimo centre. Ryšių su visuomene ir korporatyvinės atsakomybės vadovė Eglė Krasauskienė pažymi, kad Ainoro...

G. Nausėda matytų V. Blinkevičiūtę premjerės pareigose: mėginčiau įkalbėti

Prezidentas Gitanas Nausėda sako, kad matytų Lietuvos socialdemokratų partijos (LSDP) lyderę Viliją Blinkevičiūtę einančią premjerės pareigas po rudenį vyksiančių Seimo rinkimų. „Matyčiau, bet tai priklauso ir nuo pačios ponios Blinkevičiūtės“, – interviu Eltai sakė antrosios...

Šalčininkų rajone sulaikyti cigarečių kontrabandininkai ir galimai jiems talkinęs pasienietis

Prie sienos su Baltarusija VSAT pareigūnai su įkalčiais sulaikė tris vyrus, kurie į automobilį krovė per 12 tūkst. pakelių cigarečių. Taip pat pasieniečiai sulaikė, įtariama, kontrabandininkams talkinusį kolegą, tarnaujantį Tribonių pasienio užkardoje. Šis pusmečiui nušalintas...

2030 metais elektra Lietuvoje vidutiniškai turėtų kainuoti iki 6 centų už kilovatvalandę

Lietuvai iki 2030 metų pasigaminant visą reikalingą elektros energijos kiekį iš šalies viduje esančių atsinaujinančios energijos šaltinių, elektra gyventojams, neįskaitant skirstymo ir perdavimo tarifų, kainuotų vidutiniškai 55 eurus už megavatvalandę (MWh) arba maždaug 5–6...

Lietuvoje tūkstančiai keturkojų neturi namų

18,5 tūkst. augintinių Lietuvoje neturi namų – toks rodiklis atskleidžiamas tarptautinės korporacijos „Mars“ atliktame tyrime „Beglobių gyvūnų augintinių situacija pasaulyje“ („State of Pet Homelessness Project“), į kurį „Mars Lietuvos“ iniciatyva buvo įtraukti ir Lietuvos...

Gyventojai toliau dalija pinigus sukčiams: į nusikaltėlių rankas pateko daugiau nei 39 tūkst. eurų

Gyventojai toliau dosniai dalija pinigus sukčiams – ketvirtadienį policija gavo dar kelis pranešimus apie dėl sukčių prarastas nemažas pinigų sumas. Apie 12 val. 50 min. į Klaipėdos apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 68 metų moteris. Ji pranešė,...

Senolė tikina neatgaunanti giminėms duotų pasaugoti daugiau nei 110 tūkst. eurų

Senolė kreipėsi į policiją dėl artimiesiems neva pasaugoti duotų ir negrąžintų daugiau nei 110 tūkst. eurų. Kaip pranešė Policijos departamentas, ketvirtadienį, apie 8 val. 29 min., į Marijampolės apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą kreipėsi 84 metų moteris. Ji...

ORAI: Penktadienį dieną aukščiausia temperatūra 20–25 laipsniai šilumos

Penktadienio naktį be lietaus. Vėjas nepastovios krypties, silpnas. Žemiausia temperatūra 5–10, kai kur 11–13, vietomis 2–4 laipsniai šilumos, dirvos paviršiuje kai kur šalnos  0–2 laipsniai šalčio. Dieną lietaus tikimybė maža. Vėjas nepastovios krypties, 5–10...

Gegužės 17-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Vaiko diena)

Gegužės 17-oji – Pasaulinė informacinės visuomenės diena; Tarptautinė diena prieš homofobiją; Pasaulinė orientavimosi sporto diena; Vaiko diena. Gegužės septynioliktoji, penktadienis – 137-oji metų diena (penktoji 20-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 227 dienos. Savo...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img