14.1 C
Šalčininkai
2024 / 05 / 12

Mokytojų darbo užkulisiai: skambinau draugei ir dvi valandas verkiau

Ar jau skaitėte?

Skaitomiausi

Mokinys vidury pamokos išsitraukia sumuštinį ir pradeda valgyti. Tėveliai nuotolinės pamokos metu užsipuola dėl netinkamo dėstymo. Atsakomybė už ukrainiečių lavinimą. Nauji reikalavimai be pagalbos, virškrūviai be papildomo atlygio. Ar mokytojams reikia psichologinės pagalbos? „Tai faktas“, – sako straipsnio pašnekovė Giedrė ir priduria: į specialistus niekada nesikreipė. Kad pedagogai žaizdas išsilaižo patys, sutinka ir kita pašnekovė – mokyklos psichologė.

- Reklama -

Būti nuolatinėje parengty

Lietuvos švietimo darbuotojų profesinė sąjungos pirmininkas Andrius Navickas pažymi, kad mokytojų sunkumai nesibaigia ir po pandemijos. Jų nuolat mesteli naujos gyvenimo realijos. „Grįžus į kontaktinį mokymą pagrindinis iššūkis – hibridinės pamokos, kurių prašo, o kartais ir reikalauja tėveliai, administracija net ir nesant COVID-19. Taip pat nemenku iššūkiu tampa ukrainiečių mokymas. Kadangi nėra bendros mokymo sistemos, kiekviena mokykla daug ką interpretuoja savaip“, – teigia sąjungos vadovas.

Verkianti moteris. Nuotrauka Karolina Grabowska iš pexels.com

Keliose Šakių rajono švietimo įstaigose dirbanti psichologė Jurgita Martinaitienė daro išvadą, kad tikriausiai bene didžiausią stresą mokytojams kelia būtinybė greitai prisitaikyti prie besikeičiančių reikalavimų. „Pavyzdžiui, pirmojo karantino metu teko perprasti nuotolinio darbo platformas, nes laukė darbas su vaikais. Tą pedagogai ir padarė, bet po kiek laiko pastebėjau somatinių skundų padaugėjimą: galvos, skrandžio skausmų…“ – pasakojo J.Martinaitienė.

Vienoje Kauno gimnazijų geografiją dėstanti Giedrė teigia, kad vadovybė jau įspėjo, kad visi turi būti bet kada pasiruošę hibridiniam mokymui. „Iš vakaro parašys, kad reikia, ir darai – niekas tavo nuomonės neklaus“, – konstatavo pašnekovė. Gniuždo ir papildomi darbai, reikalavimai nesuteikiant pagalbos, kaip juos įgyvendinti. „Tiesiog nuleidžiama iš viršaus ir turi vykdyti. Profsąjunga ne kartą padėjo pakovoti už savo teises, kai gaudavome nepriklausančias pagal pareigas užduotis, perteklinius reikalavimus“, – sakė Giedrė.

Jautiesi kaip klounas

Pedagogė teigė, kad hibridinis mokymas sunkus toli gražu ne dėl naudojimosi informacinėmis technologijomis. „Realiai, tu nuolat plėšaisi. Kamerą įsijungti, bet fiziškai esi klasėje ir dirbi su ten esančiais mokiniais. Aiškini kam nors klasės gale, o, žiūrėk, iš kompo jau rėkia: „Mokytoja, ateikit, padėkit“. Kai skiri laiką prisijungusiems nuotoliu, rankų miškas laukia klasėj“, – sako Giedrė.

Pašnekovė atkreipė dėmesį ir į dar vieną momentą – nors kameros privalomos, šio reikalavimo paiso ne visi mokiniai. „Iš trisdešimties kameras įsijungia kokie du, kitų net reakcijos nematau. Tuomet jautiesi kaip klounas, pajacas. Arba kitas variantas – vedu pamoką, mergaitė sėdi virtuvėje, aplink sukasi mama, aš kalbu, ten irgi šurmuliuoja. Man beaiškinant taukšt, priešais ekraną, padeda sumuštinį, paragina valgyti… Tave visada stebi svetimi žmonės, seka kiekvieną tavo žodį… Man taip nebuvo, bet kolegos pasakojo apie tai, kaip tėveliai tiesiog įsirauna per vidurį pamokos, pradeda komentuoti, piktintis mokymo būdu, – pasakojo Giedrė ir pridūrė, kad mokytojos darbą myli. – Jis nuostabus. Bet todėl, kad gali gyvai bendrauti su vaikais, o ne sėdėti prie ekrano.“

- Reklama -

Pandemija paliko ir daugiau įdomybių. Pedagogams kilnojasi antakiai matant, kaip per vidurį pamokos vaikai išsitraukia sumuštinius ir pradeda valgyti užgerdami arbata. Įpratę, kad per kaukes nieko nesimato, čiaudi, kosi, žiovauja atvira burna ir t.t.

Ukrainiečiai – sunkiau nei pandemija

Kas pedagogams sudėtingiau – pandemijos iššūkiai ar darbas su ukrainiečiais? Iš to, ką pastebėjo bendraudama kolektyvuose, psichologe dirbanti J.Martinaitienė renkasi pastarąjį variantą. „Pandemijos metu susimobilizuota ir pereita į naują nuotolinio ugdymo sistemą. Darbas su ukrainiečiais sekinantis tuo, kad iki galo niekas nėra aišku – nei kiek truks, nei ar viskas teisingai atliekama. Daugiausiai mokykloje buvo 24 ukrainiečių vaikai, kurių situacija jau savaime reikalauja jautrumo bei psichologinių įgūdžių. Jų mamos primygtinai prašo mokyti, skirti namų darbų. Tačiau reikia būti atviriems: pamokos išsiderina. Juk pirma reikia dalyką išdėstyti lietuviškai, paskui rusiškai. Šią kalbą ne visi pedagogai moka, tai irgi kelia stresą“, – komentavo J.Martinaitienė.

Jai visiškai pritaria ir pedagogė Giedrė. Nors pernai gimnazijoje ukrainiečiams buvo skirtos lietuvių kalbos pamokos, naudos nebuvo. „Visos jų žinios – „ačiū“, „prašom“, „viso gero“. Sėdi tie vaikai ir nieko nesupranta. Kol aiškinu rusų kalba, lyg ir nieko, pereinu į lietuvių – žiūri didelėmis akim. Žinoma, susodiname ukrainiečius su mokiniais, kurie supranta rusiškai, bet juk tie negali visą pamoką būti vertėjas – jiems taip pat reikia mokytis. Ugdymo procesas skaidosi į dvi dalis. Padirbi su 27 vaikais, tada duodi savarankiško darbo ir bėgi pas vieną ukrainietį. Išaiškini, tada vėl skubi pas anuos. Taip ir lakstai ratais… – pečiais gūžčiojo Giedrė. – Kai pasakiau ukrainiečiui, kad dabar mokysimės Lietuvos apskričių pavadinimus, jis atsakė, kad nežino didžiausių Ukrainos miestų, ką jau kalbėti, kad mokytųsi Lietuvos. Paaiškino: „Na, man čia bus didelis iššūkis.“ Gal per metus ir išmoks… Taip ir vaidini, kad mokai.“

Palūžo

Giedrė neslepia – pernai balandį palūžo. Tiesiog visko buvo per daug. „Vaikai nori vieno, valdžia kito, o tėvai trečio. Turi būti stebukladarys, kad visiems būtų gerai, – pripažino ji. – Kai priėjau ribą, skambinau draugei, kuri irgi mokytoja. Gal dvi valandas kalbėjomės. Ir verkiau, ir pasakojau, liejau neviltį, pyktį… Ji pasidalino, kad pas juos irgi viskas taip pat. Kalbėjom, kalbėjom ir kažkaip palengvėjo. Atsirado jėgų gyventi toliau.“

Kaip pastebi A.Navickas, pedagogams psichologinės konsultacijos mokyklose net ir nepriklauso, jos teikiamos tik mokiniams. Psichologė J.Martinaitienė konstatuoja faktą, kad ir tyrimų apie pedagogų savijautą po pandemijos praktiškai nėra. „Galima sakyti, kad pedagogų psichologinė savijauta tyrinėta tik apgraibomis, užtat apie mokinius tyrimų daugybė“, – konstatavo pašnekovė.

Ar mokyklos psichologai galėtų teikti pagalbą pedagogams? J.Martinaitienė teigė, kad šią temą liečia keletas svarbių niuansų. „Vienas tokių – pedagogai jaustųsi nesaugūs konsultacijos metu, nes mokyklos psichologas kartu yra ir kolega, su kuriuo mezgasi gyvenimiški, dalykiniai ryšiai, atsiranda šališkumas“, – pastebėjo J.Martinaitienė. Dėl minėtų priežasčių tokių konsultacijų liepia vengti ir psichologų etinis kodeksas.

Giedrė į mokyklos psichologę nesikreipė. „Aš į visokių psichologų, socialinių darbuotojų naudą mokykloje žiūriu kiek skeptiškai. O gal psichologė tiesiog ne mano charakterio žmogus? Ji paklausė: „Kaip tu jautiesi?“ Na, žinote, tiesiog juokas suima dėl tokio „rūpesčio“. Pagalvoju: išdėčiau tau, kaip jaučiuosi, kitą kartą nenorėtum eiti ir klausti“, – sakė ji.

Vis dėlto kai kurie mokytojai pagalbos kreipiasi. „Jei manęs paprašo pasikalbėti, vadinasi, kolega manimi pasitiki, jaučiasi blogai ir jam reikia pagalbos, – teigė J.Martinaitienė. – Kad teiraujasi dėl mokinių, kaip etiškai išspręsti tam tikras situacijas – ne naujiena, o veikiau kasdienio bendradarbiavimo dalis.“

Tačiau ji pažymi: dažniausiai pedagogai su psichologinėmis problemomis linkę tvarkytis patys. „Jie bendrauja, tariasi, mokytojų kambaryje visada šurmulys. Per karantiną skambindavosi. Manau, ta bendrystė labiausiai ir pagelbėjo išlaikyti psichologinį stabilumą“, – svarsto J.Martinaitienė.

Su tuo sutinka ir Giedrė. „Geriausias tavo psichologas – kolega, su kuriuo gerai sutari, kuris dirba su ta pačia klase. Jei atsiranda problema, eini ir kalbiesi su juo, nes susidurdamas su tuo pačiu gali pasidalinti sprendimais. Tai man didžiausia pagalba“, – sakė pašnekovė.

Lina Toločkienė
atsakingoji sekretorė
UAB „Lietuvos sveikata“

- Reklama -
spot_img
spot_img

Astrologinė prognozė gegužės 11-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Nederėtų rizikuoti nei reputacija, nei pinigais, kad ir kaip viliojamai nuskambėtų avantiūristinis pasiūlymas. Reformas namų ūkyje, asmeniniame gyvenime reikia vykdyti apgalvotai, tariantis bei derinant interesus su šeimos nariais. JAUTIS. Regis, neišvengsite nesusipratimų. Jūsų požiūris...

Astrologinė prognozė kitai savaitei

Astrologinė prognozė kitai savaitei, gegužės 13–19 dienoms. AVINAS Savaitės pradžia provokuos avantiūroms, rizikai, tiek susijusiai su meile, tiek su pirkimais-pardavimais bei verslais. Gali būti smagu, o gal šį kartą avantiūrizmas išeis ir į naudą. Seksis visuomeninėje...

Įsigiję pigiau vištienos „Rimi“, pasiruošite kepsnelių „Eurovizijos“ vakarui: pirštus apsilaižys visa draugų kompanija

Šeštadienį lauksite svečių „Eurovizijos“ vakarui ir nežinote, ką greitai, skaniai bei pigiai paruošti? Pamarinavę vištienos šlauneles su citrinos žievele, aromatingais kepsneliais mėgausitės vos po pusvalandžio. Šis patiekalas atsieis itin pigiai: ingredientų sąrašas trumpas, paruošimas...

Šeimos gydytoja papasakojo, kokių klaidų nedaryti, norint sėkmingai mesti svorį

Sparčiai šylant, orams nemaža dalis žmonių pradeda intensyviai ruoštis vasaros sezonui ir daugiau dėmesio skiria savo kūno linijoms. Tiesa, net pradėjus aktyviau sportuoti ir riboti tam tikrų maisto produktų kiekį, ne visada gali pavykti...

Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. vėžio atvejų galima išvengti

Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis...

Spalvomis, kvapais ir skoniais užburiantis Tunisas – dykumų oazės ir balto smėlio paplūdimiai nukels...

Krištolo skaidrumo Viduržemio jūros skalaujami ir palmėmis nusėti balto smėlio paplūdimiai ne vieną keliautoją atvilioja į egzotiškąjį Tunisą, kone kiekviename žingsnyje stebinantį ryškiais kontrastais. Afrikos spalvų, kvapų bei skonių pripildytos kelionės akimirkos dar ilgai...

ORAI: Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Penktadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas vakarų, šiaurės vakarų, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 11–16 laipsnių šilumos. Šeštadienį lietaus tikimybė maža. Vėjas šiaurės vakarų, šiaurės, naktį 5–10 m/s, dieną 8–13 m/s. Temperatūra naktį...

Gegužės 10-oji: vardadieniai, astrologija, dienos INFO (Buhalterių diena)

Gegužės 10-oji – Buhalterių diena. Gegužės dešimtoji, penktadienis – 130-oji metų diena (penktoji 19-osios metų savaitės diena), iki Naujųjų metų lieka 234 dienos. Savo vardadienius šiandien švenčia Bertolda, Bertoldas, Putinas, Sangailė, Viktorina; rytoj: Dalius, Mamerta, Mamertas, Mamertina,...

Astrologinė prognozė gegužės 10-ajai, penktadieniui

AVINAS. Šiandien nemažai bendrausite, tačiau kai kurie pokalbiai virs ginčais ir ims varginti. Gali atsirasti techninių, transportavimo, prekybinių rūpesčių. Viską nesunkiai sutvarkysite ir išspręsite, jei tik nesinervinsite ir nenuleisite rankų. JAUTIS. Diena bus kupina piniginių,...

Baigėsi išankstinis balsavimas prezidento rinkimuose: sulaukta beveik 170 tūkst. rinkėjų

Vyriausioji rinkimų komisija (VRK) skelbia, kad, per tris išankstinio balsavimo dienas rinkdami Prezidentą ir spręsdami referendume dėl pilietybės išsaugojimo iš viso balsavo beveik 170 tūkstančių rinkėjų. Preliminariais VRK duomenimis, rinkėjų aktyvumas pasiekė 7,1 proc. nuo...

„Rimi“ naujovė taromatuose: padės neprarasti nė vieno cento už grąžintą tarą

„Rimi“ pirkėjai nuo šiol galės pasirinkti, kaip jie nori susigrąžinti pinigus už depozitinę tarą. Iki šiol sugrąžinę depozitą, pirkėjai gaudavo popierinį kvitą, kurį galėdavo išleisti apsipirkdami „Rimi“, arba susigrąžindami kvite nurodytą sumą „Rimi“ kasose....

Lietuvoje surengtos HIMARS kovinio šaudymo pratybos: paleisti šoviniai į taikinius Baltijos jūroje

Ketvirtadienio popietę prasidėjo Lietuvos ir JAV kariuomenių kovinio šaudymo pratybos „Neatidėliotinas atsakas 2024“. Jų metu į Baltijos jūrą šaudoma iš reaktyvinės salvinės ugnies sistemos HIMARS. Tokios pratybos Lietuvoje vykdomos pirmą kartą. Pratybos vyksta Kairiuose, Klaipėdoje rajone, esančiame Brigados generolo Povilo Plechavičiaus...

Kas laimės šį savaitgalį? „Iki“ nuolaidiškėse pasiseks visiems: TOP 3 greitos idėjos užkandžiui, pietums...

Ir šeštadienį, ir sekmadienį teks rinktis, kam skirti savo balsą. Tačiau svarstyti, ką skanaus ir nebrangaus pasiruošti belaukiant rezultatų, nereikės. „Iki“ nuo ketvirtadienio kviečia į tradicines „Nuolaidiškes“ – pažėrė aibę gerų pasiūlymų ir siūlo...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus

Ketvirtadienio dieną daug kur palis, vyraus nedidelis lietus. Vėjas besikeičiančios krypties, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 8–13, Pietvakarių Lietuvoje kai kur 14–16 laipsnių šilumos. Penktadienį daug kur palis, dieną vyraus nedidelis lietus. Vėjas naktį pietvakarių, vakarų,...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img